Neljapäeval 14. juulil võõrustas Paide Linnameeskond Pärnu rannastaadionil Euroopa konverentsiliiga esimese kvalifikatsiooniringi teises kohtumises Gruusia suurklubi Dinamo Tbilisit, keda oli nädal varem Tbilisis toimunud avakohtumises 3:2 võidetud. Pingeline ning hüperdramaatilise lõpplahendusega mäng pakkus täismajale – staadion oli viimse kui kohani välja müüdud – ohtrat närvikõdi ning lõppes penaltiseeriaga, millest Linnameeskond väljus võitjana. Esmakordselt klubi ajaloos ning kolmeaastase eurosarjade seeria vältel murti end avaringist edasi. FOTO: Liisi Troska (EJL).

Sarnaselt võõrsil peetud kohtumisele algas Pärnuski matš äärmiselt luuravalt ning esimesed kümmekond minutit kombati teineteist üpris aupaklikult kauguselt. Kiirema käigu lülitas aga seekord esimesena sisse Paide Linnameeskond.  Andre Frolovi teravale karistuslöögile ei saanud keegi värava ees jalga vahele ning kohe vastas Dinamo, kes samuti poolvõimaluse kasutamata jättis.

Seejärel muutus mäng üha lahtisemaks ning rünnakulained käisid kordamööda ühe värava alt teise alla. Ajuti jäi Linnameeskond siiski Dinamo tugeva surve alla, avapoolaja lõpuosas tuli koguni kümmekond minutit hambad ristis kaitses rassida ning Dinamo väljakupoolele pääsemisega oli tükk tegu.

Avapoolaja viimasel minutil oli Frolovil võimalik Paide juhtima viia, ent Dinamo väravavaht Andres Prieto tõi tema terava karistuslöögi hiilgetõrjega lati alt ära. Niisiis mindi puhkepausile 0:0 viigiseisul.

Teist poolaega alustas teravamalt Paide ning Dinamo oli kohati raskustes. Karl Möölil jäi kasutamata suurepärane võimalus, kuid tema pealelöök tühja värava ees ebaõnnestus, samuti lendas napilt üle värava Deabease kauglöök. 60. minutil sööstis vahetusest sekkunud Ebrima Singhateh vaheltlõike järel rünnakule, kuid trahvikasti ees kukutati ta. Norralasest kohtunik olukorras viga ei näinud.

69. minutil läks Dinamo mõnevõrra vastu mängukäiku ja -pilti juhtima. Paremalt tulnud tsenderdust sai segamatult rünnata Ousmane Camara, kes toimetas palli värava ette, kus Davit Shkirtadze Paide kaitsjate vahelt palli võrku pani. 0:1 ning õhus oli lisaaeg, sest kahe mängu koondskoor oli nüüd 3:3.

Järelejäänud minutite jooksul surus Dinamo Paide sügavale kaitsesse, ent skoorida enam ei suutnud. Hoopis Paidel oli 90. minutil võimalus viik ja sellega edasipääs võtta, ent Dinamo suutis Sergei Mošnikovi ennastsalgava tegutsemise siiski neutraliseerida. Normaalaja järel kõlanud lõpuvile tähistas lisaaega.

Lisaaja esimesel poolel tõmbus taevas rannastaadioni kohal korraga pilve: vaid kaks minutit pärast avavilet tegi Dinamo seisuks 0:2, kui Linnameeskonna kaitseeksimuse järel taas Camaral pall väravaesisele toimetada lasti. Seal rabeles Dmitri Antilevski end kaitsjatest lahti ning pressis palli jõuga võrku.

Linnameeskond ei andnud ent alla ning leidis enesest veel värskust, et Dinamot survestada. Prieto sunniti kriitilistele tõrjetele, ent samavõrra ohtlikult vastasid külalised. Lisaaega oli jäänud mängida veel viis minutit, kui Singhateh vasakult äärelt kasti murdis, seal kolme Dinamo kaitsja vahele võeti ning siis selgelt penaltivääriliselt kukutati. Ja penalti ka määrati! Seda asus realiseerima Singhateh ise, kes näitas üles külma närvi ning tegi seisuks 1:2. See tähendas, et oldi taas tasaseisus ning üha lähemale nihkus dramaatiline penaltiseeria. Enne seda aga pandi veel korralik tulevärk käima: nii Prieto kui Mihkel Aksalu pidid tegema kaskaadhüppeid, et värav puhas hoida.

Ja penaltiseeria tuli. Esimesena lõi Linnameeskond.

• Kristofer Piht – lööb alla paremale, 6:5
  • Levan Kharabadze – lööb keskele, Mihkel Aksalu tõrjub! PAIDE ON EDASI!

Ajalooline edasipääs tähendab, et järgmises ringis kohtub Linnameeskond esmalt 21. juulil Jerevanis ning siis 28. juulil taas Pärnu rannastaadionil Armeenia kõrgliiga mulluse hõbemedalisti Ararat-Armeniaga. Piletimüük kodumängule algab juba esmaspäeval 18. juulil.

Kohtumise protokoll

14. juulil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil

Paide Linnameeskond – Tbilisi Dinamo 1:2 (0:0; 0:1; 0:2) – kahe mängu kokkuvõttes 4:4, pen. 6:5
115. pen. Ebrima Singhateh – 69. Davit Skhirtladze, 93. Dmitri Antilevski

Hoiatused: 91. Karl Mööl, 116. Ebrima Singhateh – 45+2. Barnes Osei, 105. Giorgi Gabedava
Peakohtunik: Svein Oddvar Moen
Abikohtunikud: Ole Andreas Haukasen, Magnus Lundberg
Neljas kohtunik: Marius Hansen Grötta (kõik Norra)

Paide: Mihkel Aksalu, Hindrek Ojamaa (90. Kevor Palumets), Abdul Razak Yusif, Ragnar Klavan, Joseph Saliste, Dominique Simon (101. Bubacarr Tambedou), Andre Frolov (75. Sergei Mošnikov), Karl Mööl, Deabeas (101. Robi Saarma), Kaimar Saag (59. Ebrima Singhateh), Siim Luts (75. Kristofer Piht).
Varus: Ebrima Jarju, Kristjan Pelt, Herol Riiberg, Robi Saarma, Sergei Mošnikov, Raimond Eino, Bubacarr Tambedou, Ebrima Singhateh, Rasmus Kallas, Kristofer Piht, Marten Henrik Kelement, Kevor Palumets.

Tbilisi: Andres Prieto, Nikoloz Mali, Simon Gbegnon, Davit Kobouri (91. Aleksandre Kalandadze), Levan Kharabadze, Levan Osikmashvili, Giorgi Moistsrapišvili (60. Ousmane Camara), Tornike Kirkitadze (68. Giorgi Gabedava), Barnes Osei, Imrane Oulad Omar (60. Giorgi Kutsia), Davit Skhirtladze (79. Dmitri Antilevski).
Varus: Davit Kereselidze, Aleksandre Kalandadze, Saba Khvadagiani, Giorgi Gabedava, Stanislav Bilenkii, Giorgi Chkhetiani, Giorgi Kutsia, Godfrey Stephen, Ousmane Camara, Dmitri Antilevski.