18-kordne Gruusia meister, 13-kordne Gruusia karikavõitja. See on ajaloost pakatav Dinamo Tbilisi, Paide Linnameeskonna esimene vastane 2022. aasta euroteekonnal, mis saab alguse 7. juulil Tbilisis: just nii määras teisipäeval 14. juunil Šveitsis UEFA peakorteris läbi viidud loosimine. FOTO: Dinamo Tbilisi Facebook.

1925. aastal Dinamo spordiühinguna asutatud klubi mängib Gruusia Erovnuli nime kandvas kõrgliigas, ent oli püsikülaline kõrges mängus juba Nõukogude Liidu aegadel, kui kuulus pidevalt NSVL jalgpalli kõrgliiga tippude hulka. Ka Euroopa võistlustel osalemine ja võitmine ei ole klubi ajaloole võõras: 1981. aastal võideti Euroopa karikavõitjate karikas. Teekonnal selle trofeeni pühiti toona oma teelt säärased klubid nagu West Ham United ja Feyenoord Rotterdam, et seejärel finaalis Ida-Saksa klubi Carl Zeiss Jena 2:1 alistada. Nõukogude Liidu meistrivõistlused võideti kahel korral, 1964 ja 1978, karikavõistlused samuti kaks korda, 1976 ja 1979.

Dinamo Tbilisis on üles kasvatatud säärased Gruusia jalgpalli suurkujud nagu Temur Ketsbaia, Giorgi Kinkladze, Levan Kobiashvili jpt.

Kodused meistrivõistlused, Erovnuli liga võitis Dinamo viimati 2020. aastal, loovutades mulluse meistritiitli Dinamo Batumile. Klubi minevikust leiab pikki hegemooniaperioode koduses kõrgliigas, nii võidutses Dinamo Tbilisi näiteks 1990 kuni 1999 koguni kümnel hooajal järjest. Ainsalgi teisel klubi Gruusias ei ole rohkem tiitleid ette näidata.

Nõnda on Dinamo olnud ka järjepidev külaline Euroopa võistlussarjades. 2010-11 eurohooajal mängiti muuhulgas Eurooa liiga esimeses kvalifikatsiooniringis Tallinna FC Flora vastu, kes alistati kahe mängu kokkuvõttes 2:1. Veel varasemast ajast mäletame ka UEFA Meistrite liiga kvalifikatsiooniringi kohtumist Tallinna Levadiaga, kust edeneti samuti 2:1 koondskooriga; ning pilku veel kaugemale suunates näeme 2002. aasta UEFA Cup kvalifikatsiooniringi kohtumist Tallinna TVMK-ga, kus võideti koondtulemusega 5:1.

Lähiminevikus on Gruusia klubi eurohoog olnud tubli, ent tagasihoidlikum. Mullu piirduti Meistrite liiga avaringiga, kus Baku Neftcile 2:4 alla jäädi ning seejärel alistuti Maccabi Haifale ka Konverentsiliiga kvalifikatsiooni teises ringis koondtulemusega 2:7. Euroopa liigas on jõutud play-offi kolmel korral: 2011, 2013 ja 2106. Kõigil kordadel on neist mängudest edenemine Dinamol saavutamata jäänud.

Umbes poole peale jõudnud koduses kõrgliigas, Erovnuli ligas on Dinamo Tbilisi pärast 16 vooru teisel kohal, jäädes oma viimaste aastate kibedaimast rivaalist Dinamo Batumist maha kolme punktiga. 16 mängust on kogutud üheksa võitu, viis viiki ja kaks kaotust. Kuklasse hingab neile FC Samgurali Tskaltubo, kes jääb Tbilisist maha vaid kahe punktiga.

Dinamo praegusest koosseisust leiame suuremalt jaolt kodumaised jalgpallurid, ent ka mitmeid põnevaid välismängijaid, näiteks hispaanlasest väravavahi Andres Pieto, ukrainlasest ründaja Stanislav Bilenkyi ja Jagiellonia Balystokist laenul oleva nigeerlasest kaitsja Godfrey Stepheni.

Kodumänge peab Tbilisi Dinamo imposantsel, UEFA neljanda kategooria staadionil, Tbilisis asuval 54 000-kohalisel Boris Paichadze Dinamo Arenal.

Loosi tahtel peab Paide Linnameeskond oma esimese tänavuse euromängu pidama võõrsil. See toimub 7. juunil Gruusias, Tbilisis. Täpse mänguaja ja piletivõimaluste kohta anname kohe, kui detailid selgunud.