21. mai 2022 läheb Eesti jalgpalli ning Paide Linnameeskonna ajalukku suurte kuldtähtedega: Evald Tipneri karikavõistluste finaalmängus läks Linnameeskond vastamisi Nõmme Kalju FC-ga ning teenis Siim Lutsu 109. minuti väravast klubi ajaloo esimese tiitlivõidu: Tipneri karika. FOTO: Liisi Troska (EJL).

Mäng A. Le Coq Arenal 1358 pealtvaataja ees algas ja kulges ootuspäraselt kinnisena. Paide alustas teravamalt, domineeris nii territoriaalselt kui palliga mängus, ent rünnakul väravavõimaluste loomine tuli väga, väga visalt, kuivõrd ise kaitses riske võtmast keelduti. Nõmme Kalju keskendus kaitsetööle nii omal initsiatiivil kui Paide survel veelgi rohkem ja nõnda nägi kogu esimese 45 minuti vältel ääretult kinnist, võitluslikku ning samas ettevaatlikku jalgpalli.

Teisel poolajal vastased aktiveerusid ning ka Paidel tuli kaitsetööle senisest veelgi enam keskenduda. See tähendas, et rünnakud, mis lõppenuks kasvõi pealelöögiga, nägi veelgi harvem. Küll aga kees järjest tulisemalt võitlus keskväljal, mis kajastus ka üha suurenevas kollaste kaartide arvus nii mängijaile kui varumeestepingile.

0:0 tasaseis oligi tablool, kui normaalaja lõpuvile kõlas, mis tähendas, et siirduda tuli lisaajale. Mõlemal lisaaja poolajal oli Paide domineerivamaks pooleks. 97. minutil tõmbas Kalju väravavaht Marko Meerits karistusalas maha sinna palliga sisse murdnud Sergei Mošnikovi ning kohtuniku vile andis tunnistust 11-meetri karistuslöögist.

Seda asus lööma Deabeas, ent tema löök ebaõnnestus: see läks värava keskele ning Marko Meerits tõrjus selle kindlalt. Jätkuolukorrast pääses veel Mošnikov peaga löögile, ent pall lendas üle väravalati.

Kui sageli on säärased momendid nii kaalukas kohtumiseks ründava meeskonna jaoks murdehetkeks, siis Paide puhul see laupäeval paika ei pidanud: rünnakulaineid keerati veel kraad kangemaks ning Kalju väsis silmnähtavalt.

109. minutil see juhtus. Karl Mööl võitis keskväljal palli ning leidis suurepärase sööduga paremalt sisse jooksnud Siim Lutsu. Luts võttis palli vasakule jalale, otsis silmapilguks löögikohta ning selle leidnuna, saatis karistusala joonelt värava poole madala, terava pealelöögi. Pall põrkas vahetult enne õigesse suunda hüpanud Marko Meeritsat maha ning lendas tema sõrmi riivates väravasse. Paide juhtis!

Järelejäänud minutite jooksul Kalju üritas, teenis ridamisi nurga- ja karistuslööke, ent ohtlikuks enam ei saanudki. 120 minuti täitudes kõlas kohtunik Martti Puki lõpuvile ning Paide mängijad, treenerid ja fännid, keda oli staadionile kogunenud sadades, juubeldasid: Linnameeskond oli võitnud oma ajaloo esimese karika, boonuseks kindlustatud pääs Euroopa konverentsiliiga esimesse kvalifikatsiooniringi.

Pidu küll peeti, ent kaua rõõmustamist meeskond endale ei lubanud, sest juba teisipäeval kell 20.00 minnakse kodusel Paide linnastaadionil Premium liiga 15. vooru kohtumises vastamisi Tartu Tammekaga, kes eelmisel kõrgliiga mängupäeval Tallinna Kalevilt koduplatsil nörritava ja mõnevõrra ootamatu 1:3 kaotuse teenis. Paide treenerite staabil seisab ees kõvasti peamurdmist, et alles 72 tundi varem 120 minutit pika, klubi ajaloo seni tähtsaima kohtumise pidanud meeskond laineharjalt maha tuua ning oluliseks kohtumiseks ette valmistada.

Emotsioonid staadionilt ja intervjuud

Tipphetked ja võiduvärav

Fännide emotsioonid

Kohtumise protokoll

21. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Nõmme Kalju FC – Paide Linnameeskond 0:1 (0:0; 0:0; 0:0)
109. Siim Luts

Hoiatused: 63. Giannis Tsivelekidis, 81. Kaspar Paur, 84. Eddie Cardoso (peatreener), 96. Marko Meerits, 105+2. Argo Arbeiter (spordidirektor), 106. Yohan Mannone – 34. Edgar Tur, 76. Joseph Saliste, 84. Kevor Palumets, 110. Dominique Simon
Realiseerimata penalti: 97. Deabeas
Mänguolud: +12, vahelduv pilvisus, tuuline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras