23- aastane keskpoolkaitsja Sören Kaldma on tugeva noortekoondise taustaga, olles esindanud erinevaid klasse 26 mängus, lisaks on meie mängija osalenud kolmes A-koondise sõpruskohtumises. Kogetud mängutarkused kanduvad üle ka meistriliiga mängudesse, kus Kaldma on näidanud kindlust ja arukat mängulugemise oskust.

Kuidas algas Sinu teekond jalgpalluriks saamiseni?
Esimest korda läksin jalgpallitrenni 6 aastaselt. Jõudsin trennides käia paar nädalat, kuni ühes trennis kukkusin ning tegin käele haiget. Pärast seda juhtumit ei tahtnud mõnda aega trenni tagasi minna. Õnneks, umbes kuu hiljem proovisin uuesti ning sellest ajast saati olen tegelenud jalgpalliga. Esimeseks klubiks oli JK Kotkas Juunior, kus treeneriks oli Jaanus Reitel, kelle ema Evi on Paides minu suur fänn. Jalgpallitrenni tahtsin minna oma isa, (Sten Kaldma -toim.) eeskujul, kes oli samuti jalgpallur ning hiljem ka kohtunik.

Oled mitmendat põlve jalgpallur, kas see oli loogiline samm, et Sinust sai mängija, või oli ka plaanis midagi muud?
Tundub, et see oli loogiline samm, sest juba 6 aastaselt tahtsin minna jalgpalli mängima. Kindlasti mõjutasid mind isa ja vanaisa jalgpallikarjäärid. Nagu juba mainisin, oli isa tol ajal veel kohtunik ning tihtipeale käis ta välismaal mänge vilistamas ja mäletan, et ootasin pingsalt, millal ta tagasi tuleb, sest alati oli tal mängult midagi kaasas (nt. vimpel vms). Vanaisal oli komme teha erinevaid võistlusi minuga. Mäletan eredalt kuidas lõime üksteisele penalteid, kes kümnest löögist rohkem sisse lõi, võitis.

Ja kumb võitis?
Esimesed korrad vanaisa, kui vanemaks sain, siis hakkasin ka võitma.

Milline on Sinu esimene mälestus seoses jalgpalliga?
See pole päris esimene mälestus, kuid mäletan, kuidas Inglismaa koondis mängis Eesti koondise vastu A. L Coq Arenal. Sellest mängust on hästi meeles, kuidas David Beckham, minu tolle aja lemmikjalgpallur, mängis. Selles mängus andis Beckham umbes 40m pikkuse ideaalse söödu Eesti koondise kaitseliini taha, kus ka ründaja sai löögile. Sellest ajast saati hakkasin unistama, kuidas mina selliseid sööte annan.

Kes on Sind kõige enam mõjutanud mängijana?
Esimesena pean kindalasti välja tooma isa, tema eeskujul tahtsin minna jalgpallitrenni. Seega tänu temale olen üldse jalgpallur ning ka tänasel päeval arutan kõik mängud oma isaga läbi. Samuti on iga treener, kellega olen koostööd teinud, aidanud minu arengule kaasa. Eraldi tooks välja Zaur Tšilingarasvili ja Getulio Aurelio Fredo, kes olid minu treenerid vanuses 14-18. Sel ajal omandasin suurema osa oma tehnilisest pagasist.

See on Sinu kolmas hooaeg Paide eest. Kuidas võrdled oma arengut  eelnevate hooaegadega?
Eelneval kahel hooajal mängisin peamiselt keskkaitses, tänavu aga poolkaitses. Keskkaitses mängides sain kindlasti palju lihvida oma kaitsetööd, kuid mis peamine, sain aru, kui tähtis on et poolkaitsja abistaks oma kaitseliini. Võrreldes eelneva kahe hooajaga olen muutunud enesekindlamaks, füüsiliselt tugevamaks ning vastupidavamaks. Kõige suuremaks arenguks pean enda mängu lugemiseoskust ja kogutud mängutarkust.

Mis on need asjad, mida sooviksid mängijana enda juures paranda?
Kõike.

Oled endale hooajaks seadnud eesmärke?
Enne hooaja algust seadsin endale eesmärgiks lüüa vähemalt 5 väravat või anda vähemalt 5 resultatiivset söötu. See aga pole kahjuks õnnestunud. Hetkel on kirjas kaks väravasöötu, väravat pole veel õnnestunud lüüa. Lisaks lubasin endale, et annan endast alati parima nii trennides kui ka mängudes. Selle eesmärgi täitmine on õnnestunud edukalt.

Mis on need asjad, mida vile kõlades platsil kindlalt jälgid ja tähele paned?
Kindlasti enne vilet keskendun enda tegemistele ja tuletan meelde elemendid, mis on minu jaoks väga olulised. Palliga mängus on väga suur fookus esimesel puutel. Hea esimese puutega saab olla efektiivne rünnakul. Teiseks tuletan meelde, et duellides pean olema tugev ja agressiivne ning viimasena ütlen endale, et tahan domineerida oma vastast igas elemendis. Väljakule kõndides otsin publiku seast üles oma lähedased, kes on tulnud mängu vaatama. Avavile kõlades üritan aru saada, mis on vastase mänguplaan ning seejärel selle info meeskonnakaaslastele edastada.

Miks sobib Sulle olla keskpoolkaitsja ja kas näed end ka tulevikus seal mängimas?
Poolkaitsjana tunnen ennast kõige mugavamalt. Mulle meeldib olla mängu ülesehitaja. Selles rollis saan jagada sööte ründavatele mängijatele, aidata meeskonnal rünnakul edeneda ning kontrollida mängu tempot ja suunda.

Milline mäng on Paide eest kõige enam meeles?
Kõige enam on meeles mäng Pärnu Vapruse vastu 2017. aastal, mis oli selle hooaja viimaseks mänguks. 90. minutil oli seis veel 2:2. Lisaajal suutsin lüüa võiduvärava, mis oli ka minu esimene värav Premium liigas.

Tegid paar aastat tagasi vägeva A- koondise debüüdi Fidži saartel, kui vahetusest sekkununa jõudsid vaid kolm minutit mängida ja andsid kohe resultatiivse väravasöödu. Kas A-koondise eest mängida on veel unistus ja millal uksele koputad?
A-koondises mängimine on kindlasti üks unistustest ja eesmärkidest. Töö selle nimel, et uuesti kutse saada, käib igapäevaselt.

Sel aastal tegid debüüdi U23 koondise eest, millise mulje see Sulle jättis?
U23 oli väga sarnane U21 koondisele, seega oli üleminek lihtne. Nii treenerite tiim kui ka mängijad olid kõik tuttavad. Mäng Inglismaa U23 koondise vastu näitas, et suudame mängida rahvusvahelisel tasemel head jalgpalli ning seda näitab ka saadud tulemus (2:0 -toim.). Inglismaa U23 koondist esindasid tugevuselt 5. ja 6. liiga mängijad. Sellel tasemel suutsime mängida nendega võrdselt ja kohati ka paremini.

Kui palju on Sulle mängijana juurde andnud noortekoondiste esindamine?
Noortkekoondistes mängimine on andnud väga palju juurde. See on hea koht, kus võrrelda enda taset eakaaslastega rahvusvahelisel tasemel ning koht, kus tõsta oma enesekindlust. Tänu noortekoondistele olen saanud mängida selliste mängijate nagu Borja Mayoral, Lazlo Benes ja Dani Cellabos vastu? D.Cellabos siirdus sel suvel Real Madridist Arsenali.

Jalgpall nagu iga spordiala, käib käsikäes võitude ja kaotustega, kuidas rasketest hetkedest välja tuled?
Rasketel hetkedel aitab teadmine, et aeg seisma ei jää ja elu läheb edasi. Ainus asi mida ma teha saan on analüüsida, mis tekitas raske hetke, sellest õppida ja kõvasti tööd edasi teha. Muidugi aitavad ka lähedaste julgustavad sõnad.

Millest mängijana unistad?
Kindlasti unistan A-koondise esindamisest, meistritiitlite võitmisest ja Euroopa liigas/Meistrite liigas mängimisest.

Mõni põnev seik, mida Paide fännid Sinu kohta veel ei tea?
Selle aasta alguses panin kirja ka jalgpallivälised eesmärgid. Üheks neist oli lugeda aastas vähemalt 12 raamatut ehk iga kuu 1. Hetkeseisuga on läbi loetud seitse raamatut ning kaheksas on poole peal. Nende seitsme raamatu hulgas on näiteks: Arnold Schwarzenegger „Total Recall“, Mj Demarco „Miljoni kiirtee“ ning hetkel loen Tim S. Grover „Relentless, From Good to Great to Unstoppable“. Igast raamatust olen kirja pannud parimad mõtted ja ideed, mis mind kõnetasid. Arnold Schwarzenegger eluloos „Total recall“ lugesin, kuidas ta suutis igas momendis enda jaoks välja tuua positiivse perspektiivi. Ühes peatükis kirjeldab Arnold, kuidas ta Austria kaitseväes oli, järgmiselt: „Samal ajal kui instruktor mu peale röökis. Selleks ajaks kui me baasi tagasi jõudsime, olin alati higist läbimärg – see oli suurepärane viis kehakaalu kaotada.“

Mida tähendab #18 Su särgil?
Esimene number minu särgil oli 8. Sellega mängisin senikaua kuni jõudsin Nõmme Kalju duubelmeeskonda. Seal sain algul särginumbri 11. Kui alustasin treeninguid esindusmeeskonnaga, küsiti minult, mis numbrit ma soovin, kahjuks oli number 8 juba võetud ja kuna 18 oli vaba, siis osutus valituks see.

Lõpetuseks, millised oleksid Sinu kolm soovitust noortele mängijatele?
Püstitage eesmärgid, tehke nende saavutamiseks tööd ja nautige jalgpalli!

Aitäh, Sören, ja edukat hooaja jätku!

Sören Kaldma #18 keskpoolkaitsja

Sünniaeg: 03.07.1996    
Varasemad klubid: JK Kotkas Juunior, Nõmme Kalju
Mänge Premium liigas: 91
Väravaid Premium liigas:
1
Debüüt Paide särgis
: 11.03.2017 (Viljandi JK Tulevik – Paide Linnameeskond)
Sel hooajal väravasööte: 2

KOONDIS               MEHED A-KOONDIS    U23       U21       U19

Mänge/väravaid             3                                        1              13/1        12

 

 

*Intervjuu ilmus  25. 08. 19 mängukavas