Paide Linnameeskond valmistub oma klubi ajaloo 11. Premium liiga hooajaks. Vähem kui viie nädala pärast 8. märtsil juhatab liigahooaja sisse Hiiu staadionil toimuv vastasseis Paide ja tiitlikaitsja Nõmme Kalju vahel. Võtsime tiheda ettevalmistusperioodi jooksul korraks aja maha, et teha juttu peatreener Vjatšeslav Zahovaikoga, kes läheb vastu oma kolmandale treeneriaastale Järvamaa esindusklubi eesotsas.

Eesti liiga läbi aegade teine väravakütt Zahovaiko asus Paide Linnameeskonna peatreeneriks 2016. aasta lõpus. Kui debüüthooajal 2017 lõpetas meeskond kuuenda kohaga, siis mullu vahetati see viienda vastu. Tänavu on meeskond saanud veelgi lisajõudu, kui liitunud on kogenud Mait Toom ja Karl Mööl, ründeliini on tugevdanud Kevin Kauber ja Andre Järva ning lisandunud kolm talendikat välismaalast Alassana Jatta, Mikel Gurrutxaga ja Muhammed Sanneh.

– Slava, kuidas on läinud senine treeningperiood – mis on suurimad õnnestumised, kas on esinenud tagasilööke?

Võrreldes eelnevate hooaegadega, kus tõstsime koormusi järk-järgult, oleme tänavu teadlikult veelgi enam koormusi tõstnud. Rassime jõusaalis ja nõuame treeningutelt suurt intensiivsust.  Loomulikult monitoorime mängijaid ja pöörame maksimaalselt tähelepanu taastumisele vastavalt oma võimalustele. Kahjuks ei ole meist mööda läinud viirustelaine, mille tõttu üksikud mängijad on puudunud treeningprotsessist, kuid õnneks see meid väga rivist välja ei viinud.

Tagasilöökidest rääkides, siis kahjuks Kristofer Piht vajas kirurgilist sekkumist. Eelmise hooaja lõpus hakkas teda vaevama kannavigastus, mis kahjuks puhkust andes ja ravides ei andnud tulemust. Tagantjärgi targutades oleksime pidanud kohe tegema operatsiooni. Taastumine võtab aega keskmiselt kuni 2 kuud. Ootame teda kannatlikult tagasi!

Oleme pidanud neli kontrollmängu, kus oleme andnud kõikidele võimaluse end näidata. Saldo on selline: 2 võitu ja 2 kaotust (Floraga 0:2, Kuressaarega 4:0, Tammekaga 1:2, Riia FS Mettaga 3:0), seejuures väravate vahe on 8:4 meie kasuks. Siiani oleme jaganud mänguminuteid võrdselt ja hoidnud koosseise enam-vähem samal tasemel. Seda oleme teinud teadlikult, kuna rõhk on treeningutel. Järgnevate mängude eesmärgid on algrivistuse leidmine ja selle koosluse mängitamine 90 minuti kaupa.

Mängud on näidanud, et me saame juurde panna igas mängumomendis, nii individuaalselt kui ka meeskondlikult. Oleme oma treeningprotsessiga haripunktis ja mängijatel ei ole käsil lihtne periood, mistõttu valmistab head meelt mängijate entusiasm ja töösse pühendumine. Mängijad pingutavad väsimusefoonil ja näitavad üles tugevat mentaliteeti.

– Meeskond on täielikult komplekteeritud juba 5 nädalat enne hooaja algust, seejuures koos testiperioodiga on seesama koosseis juba kuu aega koos harjutanud – kui oluliseks teguriks pead seda tänavust hooaega silmas pidades?

Meeskonna komplekteerimisega alustasime eelmise aasta septembrist-oktoobrist. Eelnevalt panime paika kriteeriumid, milliste oskustega ja positsioonidele oma otsingud suuname. Eelkõige vaatasime siseturu võimalused üle ja suutsime enda meeskonda tuua aasta lõpus Karli ja Maidu. Nad on kogenud kohalikud mängijad, kelle kvaliteet ei vaja pikemat kirjeldust. Nende osas on mul suured ootused.

Kahel eelneval hooajal on meie Achilleuse kannaks olnud kaitseliin. Seetõttu alustasime otsinguid piiri tagant. Vaadates üle mitukümmend profiili, jäid meile silma Mikel ja Muhammed. Me ei pidanud langetama rutakaid otsuseid ja testisime neid üsna pikka aega veendumaks nende sobivuses. Usun, et nende liitumisega oleme võimelised mängima kaitses kindlamalt kui varem. Samuti soovisime tugevdada ründeliini, tuues Alassani, Andre ja Kevini ning lisaks noormängija Vladislavi.

Meeskonnas valitseb hea ja tugev konkurentsi õhkkond, mis minu kui treeneri jaoks on hea eeldus mängijate arendamiseks.  Siinkohal soovin tänada klubi juhtkonda, kes andis meile nii öelda vabad käed meeskonna komplekteerimisel. Olen väga rahul meie operatiivse komplekteerimisega nii varajases staadiumis – see annab meile väärtusliku aja leidmaks õige koosluse!


– Mida ootad meestelt, kes on Paide Linnameeskonnaga liitunud?

Midagi muud siin ei saa öelda, kui ootused on suured. Loodan, et meie täiendused õigustavad end õige pea!

– Kui palju oled õppinud oma kahelt eelmiselt Premium liiga aastalt?

Siiani õpin… Oma esimesel aastal eksperimenteerisin palju formatsiooni katsetustega. Seadsin eesmärgiks õppida tundma enim levinud formatsioonide plusse ja miinuseid, samal ajal testides mängijate teadlikkust ja võimekust. Seoses sellega oli palju virisemist nii seestpoolt kui ka väljastpoolt. Olen seda meelt, et mida paindlikumalt suudab meeskond mängida formatsiooni muutes, seda intelligentsemaks mängijad muutuvad. Siinkohal lõikavad kasu absoluutselt kõik, eelkõige mängijad, klubi, treenerid ja Eesti jalgpall tervikuna. 

Kahe aasta jooksul õnnestus treenida üsnagi suurt hulka mängijaid, kelle treenituse tase oli vägagi kõikuv. Oli koheselt selge, mille kallal tööd teha – see oli füüsiline võimekus. Selles aspektis jääme alla kogu Euroopale, sest jalgpall muutub aina kiiremaks, füüsilisemaks ja taktikalisemaks. Peame olema hästi kursis tänapäeva jalgpalli trendidega. Usun, et meie treeningprotsess on tänaseks üsna hästi läbi mõeldud, kuid ka siin on palju õppida.

Lisaks õppisin tundma noormängijate psühholoogilisi omadusi, mis avaldusid nii kehvadel kui ka headel perioodidel. Üsna ruttu sai mulle selgeks, et suur hulk mängijaid on põhjendamatult kõrge enesehinnanguga ja olematu enesekriitikaga. Eelpool mainitud aspekte arvesse võttes ja analüüsides lähen oma kolmandale hooajale vastu nendega, keda usaldan, nendega, kelle sisemine motivatsioon on kõrge.

Kõige tähtsam, mida olen elus õppinud, on inimsuhted, mis on minu silmis edukuse vundament. Tänasel päeval treeneriroll ei ole ainult treenida mängijaid, vaid see hõlmab emaks, isaks, vennaks, vanaemaks, preestriks jne olemist. Tahan igat oma mängijat aidata, panna uskuma oma võimetesse ja heas mõttes pigistada nende parim välja. Olen treenerite maailmas alles poisike, teen vigu nagu iga teine inimene. Aeg näitab, kas ujun välja või mitte.

– Paide kogus mullu rekordilised 51 punkti, lõi rekordilised 64 väravat, kuid samas löödi meile 74… Mida oled treenerite tiimiga teinud selle nimel, et kaitse taga korda saada?

Jah, rekordiline punktisaak on muidugi positiivne, aga ärgem unustagem, et eelmise hooaja eel langes Eesti jalgpallikaardilt Infonet. Sisse lastud 74 väravat on ilmselgelt väga palju ja viitab meie nõrgale kaitsemängule. 2018. aasta lõppedes tegime põhjaliku analüüsi mõlemale hooajale. Statistika ei valeta – 162 väravat 72 mängust…

Kahel eelneval hooajal olin sunnitud mängitama kaitseliinis mängijaid, kes oma ampluaalt ei ole kaitsemängijad. Jah, mängijad on teinud edasiminekuid, aga treenerina panin mängijad raskesse olukorda ja sellest tulenevalt otsustasime, et aitab. Meiega liitusid Karl, Mikel ja Muhammed, kes annavad meile hea soodumuse negatiivse statistika muuta positiivseks. Pöörame suurt tähelepanu kaitsemängu spetsiifikale, ilma pallita liikumistele ja individuaalsete oskuste lihvimisele. See võtab aega, aga mängijad on ideest kinni haaranud ja töötavad suure entusiasmiga.

– Millist jalgpalli me tänavu kodupublikule näitame ja Sinu sõnum meile kogukonnale ja fännidele 5 nädalat enne Premium liiga algust!

Seda näitab muidugi hooaeg. Oleme alati läbi kukkunud hooaja esimestel ringidel. Seda tahame vältida. Soovime pakkuda emotsioone, mis toovad iga mänguga meie fännid tagasi staadionile. Väravad ja võidud – nii lihtne see ongi!

Loodetavasti saab meeskonnast ja meie kodupublikust ühine ja kokkuhoidev löögirusikas!

 

NB! meie hooaja avalöök Premium liigas – 8. märts kell 19.00 Hiiu staadionil vs Nõmme Kalju
NB! meie hooaja esimene kodumäng – 17. märts kell 13.00 Paide kunstmurul vs FC Flora