Väravavaht Mait Toom (29) on sellel hoojal toonud meie  väravasse tugevat kindlust juurde, 14. vooruga on ta lasknud vastastel lüüa vaid 9 palli, mis annab hetkel meistriliigas Flora (8) järel teise tulemuse.  Lisaks kõigele on ta senistest peetud mängudest hoidnud oma seljataguse puhtana kaheksas kohtumises. Kuidas sai Toomist just väravavaht, milliseks hindab ta oma koostööd meie kaitsjatega, kes lööb Paides kõige paremini penalteid- nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastused alljärgnevas usutluses.

Kuidas algas Sinu jalgpalluri teekond?
Teekond algas Põlvas kui tollane klassivend ja siiani hea sõber Kaarel Kiidron mind jalgpalli trenni kutsus. Usaldasin sõpra ja läksin kaasa ning tänaseni on jalgpallitreening minu arginädala suurim osa. Põlvas jalgpalliga alustades olin ma 11-aastane. Esimeseks treeneriks Põlva Lootose klubis oli Bruno Rammo.

Esimene mälestus seoses jalgpalliga?
Esimene mälestus jalgpalliga on hoovijalgpalli mängimine, nii enda koduaias, kui Põlva linnas paneelmajade vahel. Esimene suure jalgpalli mälestus on 1998. aasta MM Prantsusmaal.

Kuidas juhtus nii, et Sinust sai väravavaht?
Väravavaht sai minust nii, et Põlva Keskkoolis toimus klassidevaheline jalgpalliturniiril. Seal olin ühes mängus väravas ja tuli hästi välja. Hiljem jalgpalli trenni minnes teadsin, et tahan väravas olla.

Kas oled proovinud ka teistel positsioonidel mängida?
Noorteliigades olen mänginud nii keskkaitses kui ka tipuründes. Tipuründes mängides olen noorteliigas löönud isegi värava.

Milline treener on Sind kõige enam mõjutanud?
Aiko Orgla, tema käe all treenides tegin oma tasemes mitu sammu edasi. Mitmeid aastaid koos töötades on ta andnud mulle väga palju head nõu nii jalgpallis kui ka tavaelus. Austan teda väga.

Mis Sulle su positsiooni juures kõige enam meeldib?
Suurima rahulolu pakub see kui suudan aidata meeskonda heale tulemusele. Selle jaoks võib teinekord vaja minna head tõrjet või väga head juhendamist. Meeskonna tulemusteni aitamine paneb silma särama.

Oled väga kogenud väravavaht, kas vahel teed tõrje ka puhtalt tunnetuslikul alusel või teadmisel, kuidas üks või teine mängija lööma läheb?
Mängusituatsioonides ma ühtegi lööki ennetama ja ennustama ei lähe. Tõrje tegemiseks peab olema väga hea algpositsioon ja kehaasend. Selleks, et oleks õiges kohas ja õigel ajal käibki suurelt jaolt igapäev kõva töö.

Alles hiljuti tõrjusid Sander Puri penaltit, mis on sellise tõrje edukuse aluseks?
Penalti tõrjumiseks peab enamasti penaltilööja andma väravahile selleks jaoks võimaluse ehk löök ei õnnestu ideaalselt. Penalti tõrjumiseks peavad kokku langema mitmed asjad, ei piisa üksnes õige suuna ära arvamisest.

Millised on hea väravavahi omadused?
Tänapäeval peab hea väravaht olema osava jalaga, hea juhendaja ja oma esitustes stabiilne.

Sinu tugevad küljed ja mida sooviksid veel täiustada?
Täiustamist on vaja igas valdkonnas.

Kuidas sujub koostöö meie kaitsjatega?
Hetkeseisuga võib öelda, et koostöö sujub. Sel aastal pean kasutama ka väga palju inglise keelt kaitsjate juhendamisel, seega koostööd saab muuta veel paremaks ja ladusamaks.

Kuidas hindad oma tänavust vormi ja oma sooritusi mängudes?
Vormi ja sooritustega vôib hetkel rahul olla, kuid hooaega on palju veel ees ja tuleb edasi tööd teha.

Mängus on ikka nii, et vahel on värava ees vaikus ja siis käib kõva andmine. Kuidas sellistes olukordades tähelepanu hoiad ja kas vahel kerkib pulss väga lakke?
Mängus tähelepanu hoidmine ja valmisolek ükskõik milliseks olukorraks on kindlasti üks väravahiameti võtmeid. Arvan, et just kogemustega paraneb ka keskendumisvõime. Pulss läheb aeg-ajalt ikka väravas lakke, ei ole ainult tuim seismine.

Kas ja kui palju tunned, et pead vahel mängu rahustama ja kuidas seda teed?
Mängutempo kontrollimine on jalgpallimängu väga tähtis osa. Pead mõistma millal on vaja kiiremini rünnakuid alustada ja kuna on mõistlikum võtta kerge paus ning lasta meeskonnal hingata.

Trennis kindlasti harjutate penaltite löömist. Kes on meeskonnas kõige täpsem?
Ilmselt on meeskonna parim penaltilööja siiamaani, küll nüüdseks natuke vormist väljas, meie peatreener Vjatšeslav Zahovaiko.

Milline meeskond on Sind sel hooajal kõige enam üllatanud?
Kuressaare ja nende vanameister Sander Laht, kes on endiselt väravalöömisvormis.

Millest karjäärialaselt unistad?
Võitudest, karikatest ja tiitlitest.

Mis on Sinu moto?
Ära müü enda tõekspidamisi.

Mida tähendab #73 Su särgil?
Üks tavaline number, mis on saanud südamelähedaseks.

Kolm soovitust noortele mängijatele?
Ole järjepidev, ole tähelepanelik ja harjuta.

 

MAIT TOOM #73 väravavaht

Sünniaeg: 07.05.1990
Varasemad klubid: Põlva Lootos, Tartu Tammeka, FC Flora
Premium liiga debüüt: 17. mai 2008 Tartu Tammeka
Mänge Premium liigas: 204
Väravaid Premium liigas: 0
Karikad:
Eesti Meister 2015, 2017
Eesti karikavõitja 2013, 2016
Eesti superkarikavõitja 2012, 2014, 2016
Koondisekarjäär:
Eesti U-17     2/0
Eesti U-19    7/0
Eesti U-21     7/0
*Intervjuu  ilmus 14. juuni mängukavas